Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy – Maciej Grabski

Tytuł: Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy
Autor: Maciej Grabski
Wydawca: Znak
Do tramwaju: tak
Ocena ogólna: 10+/10

Zaszyłem się w kuchni i próbuję nadrobić zaległości we wrzucaniu na blog książek, które przeczytałem. Przy okazji sprawdzę czy chociaż trochę zbliżyłem się w ilości przeczytanych tytułów do żony, taka mała rodzinna rywalizacja. Ona cwaniara dalej dalej jeździ tramwajem i czyta, a ja niestety musiałem przesiąść się do samochodu.

„Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy” to druga część opowieści o mieszkańcach Gródka i ich proboszcza, tytułowego księdza Rafała. Autor osiągnął w tej książce poziomo „miodność” większą niż prawie wszystko co dotąd czytałem, stąd też ocena przekraczająca przyjętą skalę.
Tom drugi zaczyna się dokładnie w tym miejscu w którym skończyła się część pierwsza. Właśnie umarł biskup diecezji w której znajduje się Gródek i Karol Wojtyła został papieżem. W takim momencie kiedy mamy większe zawirowania jak w każdym miejscu tak i w Kościele na wierzch wypływają największe męty. Nowy biskup odsuwa Rafała od pełnienia obowiązków i wysyła na zsyłkę do Rogatki, miejsca gdzie diabeł nie mówi dobranoc, bo nie wie gdzie to jest.
Na szczęście sytuacja jest tylko chwilowa. Wykorzystując w pewien sposób księdza Rafała i jego znajomość ze zmarłym biskupem do władzy dochodzi kanonik Holt, wuj poznanego w poprzedniej części Witolda. Po tym kolejnym „przewrocie pałacowym” w Gródku wszystko wraca na swoje miejsce.

Dzięki wsparciu francuskiego dostojnika kościelnego Rafałowi udaje się pozyskać pieniądze na remont kościoła i pod koniec książki sprawić piękną niespodziankę organiście Antoniemu. Wszystko układa się dobrze i świat powieści jest nadal pełen optymizmu, ciekawych ludzi i ciepła.

Zdecydowałem się dać książce jeszcze wyższą ocenę niż części pierwszej dlatego, że mając wszystkie zalety jedynki dwójka wprowadza bardziej realną wizję świata końca lat siedemdziesiątych i początku lat osiemdziesiątych. O młodych mieszkańców upomina się wojsko, w niespokojny czas stanu wojennego sielska Gródka atmosfera także już nie jest taka sama. W mistrzowski sposób Grabski domknął także wątek konfliktu Rafała z ojcem i pozwolił demonom komunizmu odcisnąć piętno na całej tej sytuacji.

Mimo nawału obowiązków, zarówno domowych jak i służbowych udało mi się połknąć książkę w niecałe dwa dni. Język Grabskiego jest przyjemny, bardzo łatwy w odbiorze. ZDECYDOWANIE POLECAM, także antyklerykałom.

4 myśli nt. „Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy – Maciej Grabski

  1. Pingback: Z półki – wyzwanie | tramwajnr4

  2. Jeszcze nigdy nie otrzymałem tak wysokiej noty; zastanawiałem się nawet na fb czy tak mozna :) W każdym razie bardzo mi miło i cieszę się, że moje książki spodobały się Panu. Pozdrawiam serdecznie – Maciej Grabski

  3. good day tramwajnr4.blog.pl blogger found your website via search engine but it was hard to find and I see you could have more visitors because there are not so many comments yet. I have discovered site which offer to dramatically increase traffic to your site http://xrumer-services.net they claim they managed to get close to 4000 visitors/day using their services you could also get lot more targeted traffic from search engines as you have now. I used their services and got significantly more visitors to my website. Hope this helps :) They offer best services to increase website traffic Take care. Roberto

Możliwość komentowania jest wyłączona.