Jacy? Tacy mocno nieciekawi

Tytuł: Jacy? Tacy! czyli 100 pytań i odpowiedzi o Krakowie.
Autor: Mieczysław Czuma, Leszek Mazan
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Anabasis
Do tramwaju: tak
Ocena ogólna: 2/10

 

Na początek żeby było jasne – jestem z Krakowa. Urodziłem się tu, tu mieszkają moi rodzice i dziadkowie. Czasem mam szowinistycznie, świńskie podejście do warszawiaków, szczególnie do tych z Radomia. Po książkę sięgnąłem po zachęcającej recenzji Viv, znajdziecie ją  tutaj. Moja opinie jest jednak zdecydowanie inna.

 

Książka to zbiór stu pytań związanych z Krakowem. Ich przekrój jest bardzo różnorodny i każdy znajdzie coś dla siebie. Prosiłbym jednak, aby podejść do książki z ogromną dozą ostrożności. Szczególnie jeśli jesteście spoza Krakowa. Odpowiedzi z założenia miały być pewnie zabawne, pouczające i miały obrazować wyższość miasta i jego mieszkańców nad całą resztą Polski, jeśli nawet nie świata.
Dla mnie jednak jest to zbiór przede wszystkim irytujących i pełnych samozachwytu krótkich notek. Gdyby patrzeć na wszystkich krakusów przez ich pryzmat wyszlibyśmy na straszliwych bufonów i nudziarzy przekonanych o własnej wyższości.

ZDECYDOWANIE NIE POLECAM

3 myśli nt. „Jacy? Tacy mocno nieciekawi

  1. Czyli nie mam co żałować, że u mnie w bibliotece nie ma?
    Pożyczyłam sobie od koleżanki inną książkę tego duetu pt. „Maczanka krakowska” – jak na razie tylko przejrzałam, ale wygląda niegłupio…

    • Maczankę mam na półce, zdecydowanie lepiej się sprawdza w propagowaniu Krakowa, no i nie jest irytująca w odbiorze ;)

Możliwość komentowania jest wyłączona.