Inwestygator powrócił

Tytuł: Kacper Ryx i król przeklęty
Autor: Mariusz Wollny
Wydawca: Fabryka Słów
Do tramwaju: tak
Ocena ogólna: 7/10

Jestem kolesiem raczej technicznym, tak jakoś potoczyła się moja droga zawodowa. Z historią w formie szkolno-uczącej miałem do czynienia ponad 20 lat temu, a z okresem historycznym o którym traktuje ta część cyklu jeszcze wcześniej. Jeśli jednak można wierzyć Wollnemu to Polska w pewnych okresach czasu była naprawdę zajebista. W tej książce naprawdę zostałem zaskoczony tym jak bardzo.

Inwestygatora królewskiego poznaliśmy za panowania króla Zygmunta Augusta. W części pierwszej na pierwszym planie mieliśmy historie kryminalne. W tym tomie jest trochę inaczej. Opowieść nadal jest ciekawa, ale fabułą skręca lekko w kierunku opowieści historycznej. Na szczęście bardzo interesującej.

Kasper Ryx tym razem działa za panowania Henryka Walezego i podczas panującego przed jego wyborem bezkrólewia. Udaje mu się zdobyć nieoczekiwanego sojusznika i stać się wrogiem naprawdę groźnego Samuela Zborowskiego.  Po elekcji stają przed nim kolejne zadania, na zlecenie króla musi wyjaśnić przerażającą śmierć kilku prostytutek i odgadnąć kim jest grupa siących postrach w mieście „wilkołaków”

Książkę czyta się trochę inaczej niż część pierwszą, jak pisałem więcej tu historii. Ale i ta historia jest bardzo ciekawa w wersji Pana Wollnego. Jeśli rzeczywiście Polska była tak oświecona w tym okresie, że pod wieloma względami zostawialiśmy w tyle Francuzów to naprawdę serce rośnie. Spokojnie mogę polecić i miłośnikom kryminałów i miłośnikom powieści historycznej. Takie mam jeszcze nieodparte wrażenie, że mogła to być dylogia sądząc po zakończeniu. Na szczęście nie jest :)

7 myśli nt. „Inwestygator powrócił

Możliwość komentowania jest wyłączona.