Trucizna!

Tytuł: Trucizna
Autor: Andrzej Pilipiuk
Wydawca: Fabryka Słów
Do tramwaju: chyba tylko tam :(
Ocena ogólna: 2+/10

Andrzej Pilipiuk pisze dużo, czasem nawet bardzo dużo. Cykl Oko Jelenia zamiast sześciu tomów mógłby spokojnie zajmować trzy. Najczęściej jednak jest to na tyle udane pisanie, że spokojnie można po nie sięgać. niestety nie tym razem.

Jakub Wędrowycz czyli główny bohater tego zbioru to egzorcysta degenerat, postać z której w początkach swoich wycieczek w kierunku fantastyki Pilipiuk uczynił „okręt flagowy”, rodzaj znaku firmowego. Na szczęście o jego przygodach pisze już rzadziej i chyba powoli będzie kierował się w stronę dwóch innych stworzonych przez siebie postaci czyli Roberta Storma  antykwariusza i Pawła Skórzewskiego lekarza z czasów carskiej Rosji.

Dlaczego na szczęście? Ano dlatego, że Trucizna to totalnie, masakrycznie, ogólnie, specyficznie i straszliwie słaba książka jest. Opowiadania pisane są na siłę i większość spokojnie skrócić można by było do trzech zdań każde. A jakby się człowiek dobrze uparł to i cały zbiór streścić można w jakiś siedmiu.

Panie Andrzeju proszę! Niech Pan zajmie się rozwijaniem tych dwóch pozostałych postaci, niech Pan napisze powieść o Skórzewskim i zbiór dedykowany Stormowi, te wszystkie pisane na poważnie opowiadania o  nich to jest to. A jeśli nie, to niech Pan pisze o przedwojennej Polsce, o czasach odzyskiwania niepodległości, o przygodach młodych Polaków na kresach, to robi Pan znakomicie.

A Wędrowycz się już zdecydowanie wyeksploatował, pora dać mu spokój.

3 myśli nt. „Trucizna!

  1. W przypadku tego autora zatrzymałam się gdzieś w okolicach trzeciego tomu Oka jelenia i jakoś ni rusz nie mogę przeskoczyć dalej… Jak to było, wyeksploatował się?;-)

    • Zdecydowanie najlepsze są zbiory opowiadań nieJakubowych :) Jakub troszkę męczy, a pisanie powieści Pilipiuk troszkę rozwleka.

Możliwość komentowania jest wyłączona.